Dr. Gong Fayu: Čínská chiropraktická léčba

Pro nás stále nové (nebo přesněji – dosud nám ne zcela známé) metody léčby a optimalizace zdravotního stavu získáváme při komunikaci s experty i organizacemi, které se v Číně o TCM starají. Je to totiž důležitá oblast zdravotní péče, rovnocenná té, které říkáme západní medicína. V Číně jí tak říkají taky, obdivují ji, rozvíjejí na nejvyšší vědecké úrovni, doplňují ji metodami a technologiemi TCM a rádi by se i u nás přiučili běloplášťové doktořině, kdyby to bylo snazší. Proč to snazší není, nevíme, ale zjistíme. Postupně. Stručný výklad oboru, pro který u nás je nejblíže relevanci pojem chiropraxe, vám přinášíme a pracujeme na rozhovoru s panem Dr. Gong Fayu. Brzy přijede a můžete se s ním sejít osobně! Díky nám.

Chiropraxe vznikla a rozšířila se za vlády dynastie Západní Jin a má tak více než 1700 letou historii. V rodině pana Liu Ao má více než 600 letou historii, a v roce 2009 byla take zahrnuta na seznam kulturního nehmotného dědictví města Dalian.

V chiropraxi se věří, že v lidské kostře existuje přísný komunikační systém, který nazýváme přenosy kosterního systému. Když je lidské tělo vystaveno nesprávné vnější síle, v souvislosti s tím se změní poloha kostry a dochází k morfologickým změnám. Tato změna vede k abnormalitám v přenosech kosterního systému, a je základní příčinou různých zdravotních potíží a nemocí.

Přenosy kosterního systému jsou vodítkem pro chiropraktickou léčbu. Podle doteků kostry cítíme změny stavu polohy kostí, morfologické změny a uspořádání okolních měkkých tkání, a můžeme tak posoudit symptomy nebo možná budoucí postižená místa. Chirporaxe je přirozená léčebná zdravoní terapie, která uleví od bolesti a má také okamžitý efekt na další zdravotní obtíže, slouží k prevenci chorob a nemocí, působí i na fyzickou zdatnost těla, kde díky korespondujicím technikám a přizpůsobení abnormalit polohy kostí mobilizuje přirozenou regenerační funkci lidského těla tak, aby stav okolních kostí a měkkých tkání dosáhl relativní rovnováhy a navrátila se tak normální výměna přenosů kosterního systému.

Gong Fayu byl v roce 2015 zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví města Dalian jako následník chiropraxe. Na Yanbianské univerzitě vystudoval tradiční čínskou medicínu, v roce 1996 se seznámil s potomkem z 19.generace rodu lékaře Liu Ao a byl velice poctěn stát se žákem mistra Liu Ao a začít tak systematicky studovat chiropraxi. V roce 1998 začal praktikovat nezávislou chiropraktickou léčbu, aby pomohl trpícím pacientům, a dodnes tak pomohl zotavit se desítkám tisíc lidí.

Autor: Jan Hovorka