O čem je a hlavně bude tahle partie

O víkendu proběhla valná hromada Komory TCM. Neznáme detaily jednání a plánované konkrétní kroky v blízké budoucnosti, jen bychom rádi do budoucna konstatovali prohloubení vzájemné spolupráce s našimi magazíny a Nadačním fondem na podporu TCM a alternativ. Tak, jak jsme to v roli hostů na valné hromadě prezentovali. Jde o oblast komunikace, kde působíme dlouhodobě a profesionálně – neléčíme, neprodáváme, nedovážíme, neučíme, neobchodujeme, to aby nedocházelo k mylným výkladům.

Obor TCM je z našeho úhlu pohledu v lehce schizmatické situaci. Z pozice poněkud až disidentské se díky vládní pozornosti ocitl v záři reflektorů. Je žádán, ale není oficiálně uznáván, a prováděn když už, tak improvizovaně a podmíněně. Zdá se však, že scénář a režie tohoto kousku je tak trochu zahalena v tajemno. Pokud nahlédneme hlouběji, zjistíme, že poněkud není jasné, o čem ten kousek vlastně je, kdo hraje jakou roli či kolikáté housle, odkud přijde principál a zda nečekají nakonec všichni, až přijde vichr z hor.

Ano – chybí legislativa a její tvůrci se k její precizaci nemají, kličkují, na práci ani odpovědi nemají čas. Zatím funguje ukázkové Česko-čínské centrum TCM ve FN Hradec Králové. Bezesporu dobrý krok a díky všem, kteří se o něj zasloužili. Paradoxně jeho nesporně kladné výsledky vyvolávají zájem, který nebude možné uspokojit.

Lékařský nejvyšší úřad vysílá klatby a dehonestace, média mlsně pitvají blbosti.

Ministerstvo diplomaticky drží nad vodou existující, plánované i rodící se projekty, logicky a moudře nechce konflikt a dláždí cestu dál. Nabídne zkratku přes lázně. Lékaři a praktici dumají, zda nejsou jednou nohou v kriminále a děsí se okamžiku, kdy problém objeví “američtí právníci”. Zákonodárci dál dělají mrtvé brouky.

Byznysový zájem o dodávky fytoterapeutických polotovarů a surovin překonává zájem o lékárenskou marihuanu. Možný úprk před EET do statutu neziskovek jistě zkomplikuje distribuci. Kvalita produktů, jdoucích mimo SÚKL, je zaručena čestným slovem. Hm? Odborné autority, doktoři a profesoři s vědeckou graduací z Číny jsou předem považováni za nebezpečné ilegály. Renomované instituce navštěvují týmy kriminalistů, zkoumající trestní oznámen, poukazující na obecné obrožení.  Starost o pacienta nebo konkurenční boj?

Možná by bylo dobré odkrýt karty zcela. Ozřejmit, kdo je kdo a co je co, kdo může co a co kdo může. A co kdo nemůže a nesmí. Otevřít dveře spolupráci ve vědě, školství, službách i obchodu. Nekomplikovat činnost a prodej. TCM je soubor metod, který, bez ohledu na maoismus, dalajlámismus, materialismus, komunismus a jiný -imsus prostě lidem, kteří to potřebují, při konkrétních diagnózách ověřeně pomáhá. Od bolesti, utrpení anebo přežít.

Dejme karty na stůl a řekneme si, co je to za partii a kdo vlastně drží bank. Shodněme se na tom, že to bude, pro garanci kvality a pro kontrolu, například Komora TCM, spolupracující s Ministerstvem zdravotnictví a zdravotními výbory Parlamentu. Hrajme pak s necinknutými kartami dohodnutou partii a dodržujme standardní regule, na kterých se dohodneme. Pravidla, certifikace, diplomy, ceníky, danění, clení a jiné dění.

Vyhrajeme všichni.

 

Jan Hovorka

člen správní rady

Nadační fond na podporu TCM a alternativ

šéfredaktor